Hamarosan zárulnak a középiskolai felvételi jelentkezések, a szülőknek és gyermekeiknek dönteni kell arról, hová járjon gyerekük a következő 4-5 évben. A kormányzati kampány érezhetően az általuk “világszínvonalúnak” titulált szakképzésbe szeretné terelni a diákokat többek között az ösztöndíj- és munkabér-juttatásokkal. Egyet biztosan nem árulnak el: ez az új, 2020-ban elindított rendszer egyelőre “teszt üzemmódban” fut, a rendszer hibáinak következményeit viszont a diákok “élesben” szenvedik el. A rendszert kezdetektől egyfajta bizonytalanság légköre jellemezte, mindenki reménykedett benne, hogy az induló évfolyam végére biztosan lesz átláthatóan szervezett érettségi, duális képzés, technikusi vizsga. Sajnos, amit ezekből biztosan a beígért színvonalon megkapnak mindenhol a diákok, az csak az ösztöndíj, bár az is néha pontatlanul érkezik.
A technikumban érettségizők nehezített pályán futnak
A tavalyi volt az első olyan év, hogy az új technikusi rendszerben a 12. évfolyamosok érettségit tettek. Az ő érettségijük, bár 3-4 közismereti tantárgyból kellett azt letenniük, nem kapott azonos esélyt a gimnáziumokban tanuló társaikéval. Az alapvető nehezítő tényező számukra, hogy ugyanarra a közismereti érettségi tárgyra alacsonyabb óraszámban kell, hogy felkészüljenek tanulmányaik során.
Ez a külföldön történő továbbtanulásnál is hátrányos lehet. Erről írtunk itt:
https://nedolgozzingyen.hu/2024/03/03/modern-kori-roghoz-kotesek-ujabb-csapdahelyzet-a-lathataron-kozepiskolasok-szamara/Továbbá, az új rendszer szerint bármilyen eredménnyel is zárultak vizsgáik, ez számukra csupán előrehozott érettséginek számított, idén lesz érettségi bizonyítvánnyá váltható, ha a technikusi vizsgájukat is sikerrel teljesítik. Tehát, az új rendszer első áldozata az a diák, aki már 12. évfolyamban tudta, hogy soha nem szeretne a tanult szakmájával foglalkozni, más irányban tanulna tovább, és míg az előző rendszerben megkapta az érettségi bizonyítványt a 12. évfolyam után, most kénytelen volt még egy évet számára fölöslegesen eltölteni.
Érettségi szünet helyett szakmai órákra kell járni?
A 12. évfolyamon 3-4 tárgyból leteendő közismereti tantárgyi érettségi minden technikumban tanulót hátrányosan érint. Amíg gimnáziumban tanuló társaik április végével megszabadulnak minden iskolai terhüktől, és az írásbeli érettségi után szabadon készülhetnek szóbeli vizsgáikra, addig a technikumban tanuló 12. évfolyamosoknak az írásbeli letétele után a szakmai tanóráikra továbbra is be kell járniuk az iskolába. Ezt az anomáliát már tavaly is jelezték a technikumok, miután ez szervezési gondot is jelentett, hiszen a szakmai órák a tanév során természetszerűleg az órarendben elosztva jelentek meg. Hogy az érettségiző diákoknak tudjanak segíteni, hosszas bizonytalanság után engedélyezték, hogy az egész iskola kapjon erre az időszakra új órarendet, a 12. évfolyamosok tömbösített szakmai órái miatt. Az érettségiző diákok elvett felkészülési idejét azonban nem tudták kárpótolni. Az egészben az a legmegdöbbentőbb, hogy ennek megváltoztatására az idei tanévben sem történt semmilyen lépés. Ezek szerint úgy gondolják, hogy az órarend átszervezésével idén is megoldódik majd a probléma, a diákok készülési idejével most sem kell foglalkozni.
Újabb akna: a szakmai vizsga időpontja miatt lecsúszhatsz az idei érettségi bizonyítványról!
Az idei évben újabb meglepetések várták a technikusokat. Bár már tavaly tudatosították bennük, hogy várva várt érettségi bizonyítványukat csak akkor kaphatják kézhez, ha technikusi vizsgájuk is sikeres lesz, és ez fordítva is így működik, most az is kiderült, hogy nem csupán a technikusi vizsga sikeressége számít, hanem az időpontja is! Azaz a középszintű szóbeli érettségi vizsgái megkezdése előtt be kell fejeznie a szakmai vizsgát, hogy ott benyújthassa a szakmai vizsga vizsgatörzslap-kivonatát. Az NSZFH tájékoztatójában ez áll: „Amennyiben az iskola és a vizsgaközpont nem figyel a szakmai vizsga ütemezésére, a tanuló csak a következő vizsgaidőszakban kaphat érettségi bizonyítványt/oklevelet.” Azaz, ha a tanulónak a saját intézménye akkreditált vizsgaközpont is egyben, akkor szerencséje van, ellenkező esetben bizony kemény szervezés vár rá mindennek összehangolására.
Van, ahol a szakmai tárgyat be sem írhatja a felvételiző 5. középiskolai tantárgyként
Ha ez még nem lenne elég, az a technikus, aki felvételizni is szeretne, ráadásul a tanult szakmájában, újabb nem várt dologgal szembesült. Őt, amióta ebbe a rendszerbe felvételizett, arról tájékoztatták, hogy neki nem kell foglalkoznia ötödik érettségi tárggyal, mert az számára a szakmai lesz. Most azzal kell szembesülnie, hogy a választott egyeteme esetleg nem is szerepeltet szakmai tárgyat a tanult középiskolai tárgyak listájában, mert 2025. január 31-ével bezárólag az egyetemeket nem kötelezték, csupán lehetőséget kaptak szakmai tárgyak elfogadására. Így, ha ragaszkodik az adott egyetemhez a felvételiző, kénytelen másik, középiskolában tanult tárgyat beírni.
A duális partnernél elrendelt betanított munka nem segít a technikusi vizsgára felkészülni, viszont akadályoz ebben
Ezt a helyzetet “papíron” igyekszik kiküszöbölni a felvételi rendszer, mert pontszámításkor lehetőséget ad a szakmai vizsga egy, kettő, vagy akár négyszeresének beszámítására, de ehhez legalább a vizsgának kell valóban jól sikerülnie. Az erre való felkészülést viszont megint előkészítetlenségből fakadó bizonytalanságok hátráltatják rengeteg helyen. A technikusi évben ugyanis már elvárás, hogy a tanuló duális partnerhez kerüljön ki, és elméletileg a partnernek vállalnia kell a diákok foglalkoztatásán kívül a képzését is. Csakhogy a megfelelő oktatást és gyakorlati képzést biztosítani tudó duális partnerek kiválasztása is egyelőre kísérleti fázisban van. Sajnos van példa arra is, hogy a diák a duális partnernél töltött ideje elfecsérelt idő volt, mivel csupán betanított munkát adtak neki, viszont addig sem tudott saját iskolájában készülni a technikusi vizsgájára.
Mindebből elég világosan látható, hogy a helyzet sürgős megoldásra vár, már második éve bebizonyosodott, hogy a technikusi képzés rendszere nem megfelelően kidolgozott, és nem is megfeleően megszervezett, ez pedig mind a tanulókat, mind pedig az oktatókat olyan helyzetekbe kényszeríti bele, amiről látható, hogy nem működőképes, és ez ellen jelenleg nincs lehetőségük tenni.
HÁTRÁNYOK SORA ÉRI AZ ÉRETTSÉGIZŐ ÉS FELVÉTELIZŐ TECHNIKUSOKAT!
Csatlakozz a PDSZ-hez és együtt gyakoroljunk nyomást a kormányra a szakképzés rendbetétele, az átjárhatóság és a tanulók továbbtanulási esélye érdekében!
Csatlakozz a PDSZ-hez!
MERT EGYÜTT ERŐSEBBEK VAGYUNK!
KATTINTS A PDSZ HONLAPJÁRA!
Ha tagunk vagy, és még nem állítottál be rendszeres tagdíjátutalást, itt tudsz meg erről minden fontos információt: