Korábban a PDSZ közleményben tiltakozott a tanulók mobiltelefonhasználatát korlátozó rendelet ellen. Az azonban – ahogyan erre számítani lehetett – mégis kihirdetésre került. 2024. augusztus 28-án – tehát a rendelet hatálybalépése előtt – ennek egy igazgató már áldozatul esett . A Belügyminisztérium rendőrállami reakciója nemcsak azt bizonyítja, hogy miként tekintenek „odafenn” az iskolákra és az igazgatókra, de azt is, hogy jottányit sem értenek azokhoz a jogszabályokhoz sem, amelyeket ők maguk alkotnak. Lényeg a lényeg: rendnek köll lenni, és akinek a hangja kihallatszik a kórusból, annak, és persze környezetének meg kell mutatni, hogy merre hány méter. Cikkünkben azt is megvizsgáljuk, hogy melyek a tényleges jogi keretek, és mit lehet tenni ezzel az ostoba rendelettel.
A PDSZ közleménye
A PDSZ korábban közleményben tiltakozott a nevelési-oktatási intézményekben a tiltott és a használatában korlátozott tárgyak köréről, valamint a tárgyakra vonatkozó eljárásrend részletes szabályairól szóló kormányrendelet tervezete ellen, mivel semmi sem indokolja, hogy a tanulói mobilhasználatot ne házirend, hanem kormányrendelet szabályozza, ráadásul úgy, hogy az életszerűtlen, felesleges többletterhet és megőrzési felelősséget jelent az intézmények számára, ugyanakkor semmit nem old meg. Ma már intézményi visszajelzésekből látjuk, hogy szinte mindenütt ezzel a lehetetlen küldetéssel küzdenek és keresik azokat a megoldásokat, amelyekkel a normális iskolai rend fenntartható. Mindeközben a belügyminisztert és az államtitkárt pedig pusztán az érdekli, hogy a szerinte renitenseket megregulázza. Jogilag értelmezhetetlen közleményt ad ki. Úgy vonja vissza az igazgatói megbízást – hibásan felmentésnek titulálva -, hogy mindezt egy még nem is hatályos rendelet be nem tartására hivatkozással teszi. A miniszter ezzel is bizonyítja azt, hogy a rábízott területhez egyáltalán nem ért. Egy dologban jártas csak: a parancsuralmi rendszer fenntartásában. A PDSZ tiltakozik a belügyminiszter jogellenes munkáltatói intézkedése ellen, és követeli a Madách Imre Gimnázium igazgatója vezetői megbízásának helyreállítását!
Létezik jogszerű megoldás
Az elhíresült 245/2024. (VIII. 8.) Korm. rendelet „A tanuló részére a birtoklás és használat igazgató, valamint pedagógus általi engedélyezése” fejezetének 5. §-a adja a megoldást. Eszerint: „Az Nkt. 24. § (4) bekezdés b) pontja szerinti esetben a birtoklásra és használatra vonatkozó engedélyezést az igazgató vagy a pedagógus végzi a tanulmányi rendszerben, azzal, hogy rögzíti
a) a birtoklás és a használat célját,
b) az engedély érvényességének időtartamát (tanóra, foglalkozás, tanítási év), továbbá
c) a birtokolható tárgyat.”
Az Nkt. 24. § (4) bekezdésének b) pontja szerinti esetek a következők (megjegyzendő, hogy ez a rendelkezés is 2024. szeptember 1-jétől hatályos):
(4) * A Kormány rendeletben meghatározza azon – a tanulói jogviszonyból, kollégiumi tagsági viszonyból származó kötelezettségek teljesítéséhez, jogok gyakorlásához nem szükséges – tárgyak körét, amelyet a tanuló a megfelelő testi, szellemi és erkölcsi fejlődéshez való jogra, az egészséghez való jogra, az oktatás zavartalanságának biztosítására, valamint a köz érdekére, közbiztonságra tekintettel a 7. § (1) bekezdés b)–j) pontja szerinti nevelési-oktatási intézménybe [a (4) és (5) bekezdés alkalmazásában a továbbiakban: nevelési-oktatási intézmény]
a) nem vihet be (a továbbiakban: tiltott tárgy), vagy
b) bevihet, azonban azt a tanítási nap folyamán csak akkor birtokolhatja és használhatja, ha azt a nevelési-oktatási intézmény
ba) igazgatója egészségügyi célból vagy
bb) pedagógusa pedagógiai célból
– a tanulmányi rendszerben a Kormány rendeletében foglaltak alapján rögzítettek szerint – az általa meghatározott időszakra engedélyezi (a továbbiakban: használatában korlátozott tárgy).
Amennyiben tehát az intézményben a pedagógusok engedélyezik a tanítási év során a mobilhasználatot, azok reggeli begyűjtése, napközbeni megőrzése és délutáni kiadása okafogyott. Azt pedig, hogy két tanóra között nem lehet használni mobiltelefont, az iskola házirendje szabályozhatja, mellesleg a tiltó rendelet is előírja. Nyilvánvaló, hogy teljességgel lehetetlen minden egyes óra után beszedni és a következő órára kiadni a telefonokat, illetve, ha valahol erre találnak megoldást, hát arról rendelkezzenek „házon belül”.
Értelmezhetetlen a Madách igazgatójának ügyében kiadott belügyi közlemény, amelyet újságírói kérdésre írtak:
„Elektronikus úton a Belügyminisztériumnak küldött megkeresésére válaszolva javasoljuk, olvassa el figyelmesen a 245/2024. (VIII.8.) Korm. rendeletet, amely – egyebek mellett – a tanítási nap időtartamának egészére határoz meg kötelező szabályozást.” – Az 5. §-ban foglaltakat valahogy nem sikerült a szerzőnek értelmezni.
Összefoglalva, a fenti rendelkezések betartása esetén sem a miniszternek, sem a tankerületi központnak nem lehet jogi kifogása, nem beszélve arról, hogy a digitális eszközhasználat a teljesítményértékelési rendszer értékelési szempontjai között is szerepel. Olyan intézményben, ahol nincs vezetékes internet, vagy a helyi hálózat sávszélessége alkalmatlan arra, hogy iskolai laptopok, tabletek tömegét kiszolgálja, marad a saját mobil „bevetése” a tanítási órákon. Ez a megoldás tehát nem a rendelet kijátszása, hanem egy életszerű megoldás, ami mellékesen arra is jó, hogy a rendeletben foglalt túlkapásokat az intézmény „kezelje”.
A propagandisták nem értik, mi a probléma
„A HírTV műsorában olyan magvas gondolatok hangzottak el, mint az, hogy „hát melyikőtök nőtt fel úgy, hogy mobiltelefon, vagy akármicsoda kellett volna?!”; vagy hogy az európai, észak-atlanti civilizáció sikere annak köszönhető, hogy manuálisan, fizikailag le tudunk írni dolgokat; illetve „a Madách döntése, ami megengedi az egész prüntyögést, csak egy sunyi kiskapu, ami egy alávaló, galád dolog”. ” -olvashatjuk a Telex Fb-oldalán. Aki kicsit is ismeri a rendeletet és látott ő vagy hozzátartozója mostanában iskolát belülről, tudja, hogy a probléma nem ez, hiszen a mobilhasználatot és annak tiltását eddig is lehetett helyben – házirendben – szabályozni. Ez nem pártpolitikai kérdés (kellene, hogy legyen), mégis egyesek azt fabrikálnak belőle.
Álljunk ki a Madách igazgatója és mindenki mellett, akiket az értelmetlen és káros rendelet miatt retorzió ér!
Kérjük, hogy álljunk együtt mindazok mellett, akik a normális intézményi működés érdekében próbálnak fellépni, és megvédeni az intézményt az ostoba, rendőrállami, végrehajthatatlan előírásoktól – ráadásul jogszerű módon! Lépjünk fel a kormányzati önkény, az arrogáns parancsuralmi rendszer ellen!
Mert közös cél a
Várunk Benneteket! Gyertek, csatlakozzatok a PDSZ-hez! Megéri!
NE FELEDD: EGYÜTT ERŐSEBBEK VAGYUNK!