A 401/2023. (VIII. 30.) Korm. rendelet 106. §-a alapján azoknak a köznevelési foglalkoztatotti jogviszonyban állóknak, akik megfelelnek a rendeleti előírásoknak, az iskolakezdési támogatás jár! Vigyázat, csak azoknak, akik 2024. szeptember 30-áig benyújtják kérelmüket az igazgatónak!
Kiknek jár iskolakezdési támogatás?
Iskolakezdési támogatásra jogosult az a köznevelési foglalkoztatotti jogviszonyban álló a köznevelésben vagy szakképzésben részt vevő, iskolai tanulmányokat folytató, saját háztartásban nevelt gyermekére tekintettel évente egy alkalommal, aki már 2024. szeptember 1-jén köznevelési foglalkoztatotti jogviszonyban állt, jelenleg is fennálló jogviszonya van, és
- a köznevelésben vagy szakképzésben részt vevő, iskolai tanulmányokat folytató, saját háztartásban nevelt gyermeke van,
- vagy aki ilyen gyermeknek gyámja – kivéve a gyermekvédelmi gyámot -,
- vagy a szülőnek, gyámnak közös háztartásban élő házastársa vagy élettársa, és
KÉRELMÉT 2024. SZEPTEMBER 30-ÁIG BENYÚJTJA AZ IGAZGATÓNAK. Aki e határidőig nem nyújta be kérelmét, nem jogosult iskolakezdési támogatásra!
Meddig jár iskolakezdési támogatás?
A 401/2023. (VIII. 30.) Korm. rendelet 106. § (2) bekezdése szerint
a) a tanköteles gyermek tankötelessé válásának évétől annak az évnek a végéig jogosult, amelyben a gyermek tankötelezettsége megszűnik,
b) a tankötelezettségének megszűnését követően köznevelési intézményben, valamint szakképző intézményben tanulmányokat folytató gyermek, illetve személy esetében legkésőbb addig az évig jogosult, amelyben a gyermek, illetve személy a huszadik életévét, illetve a fogyatékos személyek jogairól és esélyegyenlőségük biztosításáról szóló törvény alapján fogyatékossági támogatásra nem jogosult, de sajátos nevelési igényű tanuló esetében huszonharmadik életévét betölti.
A 16. életévet betöltött gyermek esetén a diákigazolvány másolatát csatolni kell.
Mennyi az iskolakezdési támogatás összege?
A 401/2023. (VIII. 30.) Korm. rendelet 106. § (3) bekezdése szerint az iskolakezdési támogatás gyermekenkénti bruttó összege a tárgyév augusztus 1-jén érvényes havi minimálbér bruttó összegének 45%-a, azaz 120.060 forint. A megállapított támogatást a köznevelési foglalkoztatotti jogviszonyban álló részére legkésőbb a tárgyév október utolsó napjáig kell folyósítani.
Hogyan kell benyújtani az iskolakezdési támogatás iránti kérelmet?
A kérelem benyújtható papíralapon – ekkor fontos a fénymásolatot érkeztetni, azaz az átvevővel – az átvétel dátumának feltüntetésével – aláíratni, de benyújtható e-mailen is. Ekkor célszerű beállítani, ha be tudjátok állítani a levelező rendszeretekben, hogy visszajelzést kapjatok. A kérelemnek nincs formai előírása. Az sem árt, ha a kérelmet eljuttatjátok a tankerületi központ igazgatójának is. Ez egy lehetséges levél:
Tisztelt Munkáltató!
Kérem, hogy szíveskedjék részemre a 401/2023. (VIII. 30.) Korm. rendelet 106. §-a alapján iskolakezdési támogatást folyósítani, mivel a rendeletben meghatározott feltételnek megfelelek. Az ehhez szükséges igazolásokat csatolom.
Saját háztartásomban élő, tanköteles gyermekem neve:
Születési ideje:
Tanulmányait itt folytatja:
Számlaszámom:
Számlakezelő pénzintézet:
Kérem, szíveskedjék kérelmem befogadásáról visszajelezést küldeni.
Kelt,
Üdvözlettel:
16. életévet betöltött gyermek esetén a diákigazolvány másolatát csatolni kell.
Visszadobták a kérelmemet, mit tegyek?
Kapjuk a visszajelzéseket, hogy a tankerületi központok elutasítják a kérelmeket, mondván, hogy a 401/2023. (VIII. 30.) Korm. rendelet 96. § (1) bekezdése szerint a köznevelési foglalkoztatotti jogviszonyban álló részére a rendelet VII. fejezetében szabályozott pénzbeni és természetbeni juttatásokat – a két kivétellel, a pedagógusigazolvány és a munkába járás költségtérítésén kívül – a munkáltató mérlegelési jogkörében nyújthatja. Erre a „nyújthatja” szóra sikerült a tankerületi központi érvelést alapozni. Csakhogy a rendelet 106. § (1) bekezdésében egyértelműen kimondja, hogy ez a juttatás a rendeletben meghatározott feltételeknek megfelelő személyeknek JÁR. Erről lejjebb két ügyvédi véleményt is olvashattok, mindketten a PDSZ ügyvédei, akik megbízás esetén a tagokat bíróság előtt képviselik. Ezért is fontos a szakszervezeti tagság, tudniillik, ha nem adja meg a munkáltató, ami jár, akkor bírósághoz kell fordulni, és az nem egyszerű. Azonban fontos, hogy csak azokat tudjuk eredményesen képviselni a bíróságon, akik szeptember 30-áig benyújtják munkáltatójuknak a kérelmüket.
dr. Fenyőházi Laura ügyvéd állásfoglalása
„A Púétv. Vhr. 106. § (1) bek. alapján a 105. § (2) bekezdésében szereplő feltételnek megfelelő köznevelési foglalkoztatotti jogviszonyban álló a köznevelésben vagy szakképzésben részt vevő, iskolai tanulmányokat folytató, saját háztartásban nevelt gyermekére tekintettel évente egy alkalommal kérelemre iskolakezdési támogatásra jogosult. A 16. életévet betöltött gyermek esetén a diákigazolvány másolatát csatolni kell.
A Púétv. Vhr. 105. § (2) bek. alapján az a köznevelési foglalkoztatotti jogviszonyban álló jogosult támogatásra, aki a) a tárgyév szeptember 1-jén köznevelési foglalkoztatotti jogviszonyban áll, b) a gyermeknek szülője, gyámja – kivéve a gyermekvédelmi gyámot – vagy a szülőnek, gyámnak közös háztartásban élő házastársa vagy élettársa, és c) a gyermeket saját háztartásában neveli.
A köznevelési foglalkoztatotti jogviszonyban álló iskolakezdési támogatásra a) a tanköteles gyermek tankötelessé válásának évétől annak az évnek a végéig jogosult, amelyben a gyermek tankötelezettsége megszűnik, b) a tankötelezettségének megszűnését követően köznevelési intézményben, valamint szakképző intézményben tanulmányokat folytató gyermek, illetve személy esetében legkésőbb addig az évig jogosult, amelyben a gyermek, illetve személy a huszadik életévét, illetve a fogyatékos személyek jogairól és esélyegyenlőségük biztosításáról szóló törvény alapján fogyatékossági támogatásra nem jogosult, de sajátos nevelési igényű tanuló esetében huszonharmadik életévét betölti.
Az iskolakezdési támogatás gyermekenkénti bruttó összege a tárgyév augusztus 1-jén érvényes havi minimálbér bruttó összegének 45%-a.
A kérelem benyújtása és a folyósítás határidejére a gyermeknevelési támogatásra irányadó szabályokat kell alkalmazni, azaz a kérelmet évente egy alkalommal, tárgyév augusztus 1-je és szeptember 30-a között lehet benyújtani. A megállapított támogatást a köznevelési foglalkoztatotti jogviszonyban álló részére legkésőbb a tárgyév október utolsó napjáig – szülési szabadságot vagy gyermek gondozása céljából fizetés nélküli szabadságot igénybe vevő köznevelési foglalkoztatotti jogviszonyban álló esetén november hónapban – kell folyósítani.
Fentiek alapján, aki a jogszabályban írt feltételeknek megfelel és kéri az iskolakezdési támogatást, akkor arra jogosult minden további mérlegelés nélkül.
A gyermeknevelési támogatás esetében a jogszabály szerinti feltételek megléte szükséges, azonban a munkáltató a jogosultságot mérlegelési jogkörében állapítja meg. A családok támogatásáról szóló 1998. évi LXXXIV. törvény 23. § (1) bek. szerint gyermeknevelési támogatásra az a szülő és az a gyám – ide nem értve a gyermekvédelmi gyámot és a kizárólag egyes gyámi feladatok ellátására kirendelt nevelőszülőt – jogosult, aki saját háztartásában három vagy több kiskorú gyermeket nevel. A gyermeknevelési támogatás a legfiatalabb gyermek 3. életévének betöltésétől a 8. életévének betöltéséig jár.”
dr. Bródy János ügyvéd állásfoglalása
„A gyermeknevelési és iskolakezdési támogatás szabályait a pedagógusok új életpályájáról szóló 2023. évi LII. törvény végrehajtásáról szóló 401/2023. (VIII. 30.) Korm. rendelet 105-106. § szabályozza.
A gyermeknevelési támogatásról a Kormányrendelet 105. §-a tartalmaz rendelkezéseket, amelynek (1) bekezdés alapján „a köznevelési foglalkoztatotti jogviszonyban álló kérelemre évente egy alkalommal gyermekenként legfeljebb a kötelező legkisebb munkabér felének megfelelő mértékű gyermeknevelési támogatásra jogosult, ha annak feltételei fennállnak, és azt a munkáltatója mérlegelési jogkörében megállapította. Ha a köznevelési foglalkoztatotti jogviszony év közben keletkezik vagy szűnik meg, a köznevelési foglalkoztatotti jogviszonyban álló részére a támogatást időarányosan kell nyújtani.”
A fenti jogszabályi rendelkezés alapján valóban azt tartalmazza a szabályozás, hogy a munkáltató mérlegelési jogkörrel rendelkezik a gyermeknevelési támogatás nyújtása tárgyában, tehát a kérelem benyújtásának elbírálásakor a jogszabályi keretek között belátása szerint dönthet akár annak elutasításáról is.
Az iskolakezdési támogatásra vonatkozó szabályokat a Kormányrendelet 106. §-a tartalmazza, amelynek (1) bekezdése szerint „a 105. § (2) bekezdésében szereplő feltételnek megfelelő köznevelési foglalkoztatotti jogviszonyban álló a köznevelésben vagy szakképzésben részt vevő, iskolai tanulmányokat folytató, saját háztartásban nevelt gyermekére tekintettel évente egy alkalommal kérelemre iskolakezdési támogatásra jogosult. A 16. életévet betöltött gyermek esetén a diákigazolvány másolatát csatolni kell.”
A fenti támogatás vonatkozásában a jogszabály nem tartalmaz olyan rendelkezést, miszerint a munkáltatónak lenne mérlegelési jogköre a jogosultság megállapítása tárgyában és e tekintetben a gyermeknevelési támogatásról szóló 105. § (1) bekezdésére sem utal vissza, tehát a Kormányrendelet ezen szakaszának értelmezése alapján – a 105. § (2) bekezdésében felsorolt feltételek fennállása esetén – a köznevelési foglalkoztatotti jogviszonyban álló jogosult részesülni az iskolakezdési támogatásban.
Fentiek alapján, jogi álláspontom szerint az iskolakezdési támogatás esetében a tankerületnek mérlegelésre nincs jogszabályi felhatalmazása, a feltételeknek megfelelő és a támogatást kérelmező köznevelési foglalkoztatott jogosult a támogatásra.”
Annak érdekében, hogy képviselni tudjunk a bíróságon, fontos, hogy csatlakozz a PDSZ-hez!
ÉS NE FELEDD: EGYÜTT ERŐSEBBEK VAGYUNK!
KATTINTS A PDSZ MEGÚJULT HONLAPJÁRA! Ha tagunk vagy, és még nem állítottál be rendszeres tagdíjátutalást, itt tudsz meg erről minden fontos információt: