A szabadság, ami jár neked

A munka törvénykönyvéből már ismert a szabadság kiadásának az a szabálya – 122. § (2) bekezdése -, amely szerint évente 7 munkanap szabadsággal a dolgozó rendelkezik. Ezt 15 nappal előre be kell jelenteni, és a munkáltató a szabadságot akár szorgalmi időben is köteles kiadni. A szakképzésben dolgozók és a munka törvénykönyve hatálya alatt foglalkoztatott technikai dolgozók esetében ez most is így van, de lássuk, mi a helyzet a státusztörvény hatálya alá tartozók esetében!

A szabadság kiadásának szabályai a státusztörvényben

  1. § [A szabadság kiadása]  
    (1) A szabadságot természetben kell kiadni. Ettől eltérően, a köznevelési foglalkoztatotti jogviszony megszűnésekor, ha a munkáltató az arányos szabadságot nem adta ki, azt – az apasági szabadság és a szülői szabadság kivételével – meg kell váltani.
    (2) A szabadságot – a köznevelési foglalkoztatotti jogviszonyban álló előzetes meghallgatása után – a munkáltató az iskolai szünetben, óvodában július 1-jétől augusztus 31-éig tartó időszakban adja ki.
    (3) A munkáltató évente hét munkanap szabadságot – a köznevelési foglalkoztatotti jogviszony első három hónapját kivéve – legfeljebb két részletben a köznevelési foglalkoztatotti jogviszonyban álló legalább öt munkanappal korábban közölt kérésének megfelelő időpontban köteles kiadni.
    (4) A szabadságot – az apasági szabadságot és a szülői szabadságot kivéve – esedékességének évében kell kiadni. Az esedékesség évében kell kiadottnak tekinteni a szabadságot, ha igénybevétele az esedékesség évében megkezdődik és a szabadság következő évben kiadott része nem haladja meg az öt munkanapot.
    (5) A (4) bekezdésben foglaltaktól eltérően
    a) az apasági szabadságot legkésőbb a gyermek születését követő, vagy gyermek örökbefogadása esetén legkésőbb az örökbefogadást engedélyező határozat véglegessé válását követő második hónap végéig a köznevelési foglalkoztatotti jogviszonyban álló kérésének megfelelő időpontban, legfeljebb két részletben kell kiadni,
    b) szülői szabadságot a köznevelési foglalkoztatotti jogviszonyban álló gyermeke hároméves koráig terjedő időszakban, kérésének megfelelő időpontban kell kiadni,
    c) *  a 90. § (11)–(12) bekezdése szerinti pótszabadságot a köznevelési foglalkoztatotti jogviszonyban álló – legalább tizenöt nappal a szabadság kezdete előtt közölt – kérésének megfelelő időpontban kell kiadni.
    (6) A munkáltató kivételesen fontos köznevelési érdek vagy a működését közvetlenül és súlyosan érintő ok esetén
    a) a szabadság kiadását – az apasági szabadságot kivéve – legfeljebb hatvan nappal elhalaszthatja,
    b) a köznevelési foglalkoztatotti jogviszonyban álló már megkezdett szabadságát – az apasági szabadságot és a szülői szabadságot kivéve – megszakíthatja,
    c) a szabadság egynegyedét legkésőbb az esedékességet követő év július 31-ig adhatja ki.
    (7) A munkáltató a (6) bekezdés szerinti intézkedését írásban indokolja, továbbá a (6) bekezdés a) pontja szerinti esetben a kiadás általa javasolt időpontját egyidejűleg közli a köznevelési foglalkoztatotti jogviszonyban állóval.
    (8) A köznevelési foglalkoztatotti jogviszonyban állónak a kiadás időpontjának módosításával vagy a megszakítással összefüggésben felmerült kárát és költségeit a munkáltató köteles megtéríteni.
    (9) A szabadságot – az adott munkanapra beosztott munkaidő óraszámától függetlenül – a munkaidő-beosztás szerinti munkanapokra kell kiadni és munkanapban kell nyilvántartani.
    (10) A szabadság és a betegszabadság kiadásával kapcsolatos közlési, nyilvántartási, elszámolási szabályokat végrehajtási jogszabály tartalmazza
    .

A fentiek közül ezúttal a (3) bekezdéssel foglalkozunk részletesebben. Eszerint:

(3) A munkáltató évente hét munkanap szabadságot – a köznevelési foglalkoztatotti jogviszony első három hónapját kivéve – legfeljebb két részletben a köznevelési foglalkoztatotti jogviszonyban álló legalább öt munkanappal korábban közölt kérésének megfelelő időpontban köteles kiadni. Nem tizenöt nappal tehát, ahogy az a munka törvénykönyvében áll, hanem öt munkanappal a szabadság igénybevétele előtt kell az igényt bejelenteni. A szabadság igénybevételét az igazgatónak írásban érdemes közölni. Azért jobb ezt írásban tenni, hogy legyen nyoma, legyen egyértelmű, hogy mikor igényelted a szabadságot, mert vita esetén ennek bizonyítása fontos. Az évi hét munkanap szabadság igénybevételét tehát nem kérelmezni kell, hanem bejelenteni. A szabadság igénybevételét nem kell megindokolni, mert ez egy törvényben biztosított jog.

Visszarendelhet a szabadság alatt az igazgató?

A rövid válasz erre, hogy IGEN. A hosszabb válasz: IGEN, de csak kivételesen fontos köznevelési érdek vagy a működését közvetlenül és súlyosan érintő ok esetén. Ekkor az igazgató köteles döntését írásban indokolni. A szabadság kiadása legfeljebb hatvan nappal halasztható el. Az apasági szabadságra mindez nem érvényes, azt az érintett kérésének megfelelően kell kiadni a státusztörvény 91. § (5) bekezdésének a) pontja szerint. Kivételesen fontos köznevelési érdek lehet pl., ha a gyermekek felügyelete egyébként nem szervezhető meg. A működést közvetlenül és súlyosan érintő ok lehet valamilyen katasztrófahelyzet.

Hány nap szabadságot vehet igénybe a munkáltató és milyen feladatok ellátására?

A köznevelési foglalkoztatotti jogviszonyban állókat évi ötven munkanap alapszabadság illeti meg. A státusztörvény 90. § (3) bekezdése szerint: Az alapszabadság mértéke évi ötven munkanap, amelyből a munkáltató legfeljebb tizenöt munkanapot igénybe vehet
a) a nevelési-oktatási intézmény tevékenységi körébe tartozó nevelés, oktatás, gyermekfelügyelet, a pedagógiai szakszolgálati intézmény tevékenységi körébe tartozó pedagógiai szakszolgálati tevékenység céljára,
b) továbbképzés, a köznevelésért felelős miniszter által előírt képzés, továbbá foglalkoztatást elősegítő képzés céljából, vagy
c) ha a pedagógus szabadságát részben vagy egészben a szorgalmi időben, óvodapedagógus esetében – a július 1-jétől augusztus 31-éig tartó időszak kivételével – a nevelési évben adják ki.

Az alapszabadság terhére más okból szabadságnapokat nem lehet igénybe venni, és ami nagyon fontos: a munkáltató a fenti jogát nem gyakorolhatja visszaélésszerűen, nem használhatja retorzióként.

A munka törvénykönyve hatálya alatt munkaszerződéssel dolgozók esetében az igazgató nem vehet igénybe szabadságnapokat munkavégzésre, de azt is tudni kell, hogy a munka törvénykönyve szerint lényegesen kevesebb szabadság jár. A sztrájktárgyalások alatt továbbra is követeljük számukra azt, hogy őket is illesse meg az ötven munkanap alapszabadság. A jelenlegi helyzet nemcsak rendkívül hátrányos számukra, de a szabadság kiadásánál is problémákat okoz.

Megtagadhatja-e az igazgató a szabadság kiadását arra hivatkozva, hogy tartalékolni kell szabadságnapokat a szünetek idejére?

A rövid válasz: NEM. A részletesebb válasz: NEM, amennyiben van még ki nem adott szabadságod, és az igénybevételt legalább öt munkanappal előbb közlöd. Nem hivatkozhat az igazgató arra, hogy az őszi és a téli szünet munkanapjaira tartalékolni akar szabadságnapokat. Ha a szünet munkanapjaira nincs már a kollégának szabadsága, az igazgató dolga, hogy munkavégzést rendeljen el, amely lehet otthoni munkavégzés is (pl. adminisztráció, oktató-nevelőmunka tervezése, szakirodalom tanulmányozása vagy más, a munkakörrel összefüggő tevékenység). Erről készített ügyvédünk, dr. Nyitrai Károly egy állásfoglalást, amelyet vitás esetben fel tudtok használni.

Ez tagjaink számára készült, bővített tartalommal megjelent cikkünkben érhető el.

A jogsegélyszolgálatunkat ugyanis a tagok pénzéből, a tagdíjakból tartjuk fenn, ezért ha igénybe szeretnéd Te is venni ezt a szolgáltatásunkat, hozzá szeretnél jutni a jogászaink írásos véleményéhez, iratmintákhoz és belső információkhoz, akkor

fontos, hogy csatlakozz a PDSZ-hez!

MERT ÍGY TUDUNK KÉPVISELNI ÉS MEGVÉDENI. NE FELEDD: EGYÜTT ERŐSEBBEK VAGYUNK!

KATTINTS A PDSZ MEGÚJULT HONLAPJÁRA! Ha tagunk vagy, és még nem állítottál be rendszeres tagdíjátutalást, itt tudsz meg erről minden fontos információt:

Kattints ide!

Egyesület.Online.hu-ba történő belépés módját ITT!

Hasonló cikkek

KÖZLEMÉNY A BOMBARIADÓVAL KAPCSOLATBAN

A mai napon rendkívüli és precedens értékű esemény következett be: nagyságrendileg 280oktatási intézménybe küldtek névtelenül bombariadóval fenyegető levelet.Orbán Viktor miniszterelnök közösségi oldalán azt ígérte, hogy: „Az érintett iskolák biztonságát megerősítjük,

Tovább olvasom »

Köszönet az önkormányzatoknak!

A mai rendkívüli helyzetben, amikor iskolákat bombariadó miatt kellett kiüríteni, az önkormányzatok ismét bebizonyították, hogy közösségeik biztonságának és jólétének elkötelezett őrzői. Annak ellenére, hogy az iskolák fenntartói jogával nem rendelkeznek,

Tovább olvasom »

Az Alapítvány adószáma: 19297921-1-42